Založ si blog

Problém imigranti – výzvy, otázky a otázniky.

Od napísania článku „Občianska reakcia na M. Hvoreckého a jemu podobných k imigrantom.“ som sa z určitých dôvodov téme imigrantov písomne nevenoval. Asi som čitateľov veľmi neukrátil, pretože aj blog.pravda.sk a aj iné diskusné fóra boli príspevkov na túto tému plné. Už zopár dní som si však postupne ukladal postrehy z množstva overených a aj menej overiteľných správ, pretože ma začala prekvapovať a zároveň zaujímať tá neúprosnosť napĺňania predpovedí niektorých starších skúsenejších kamarátov, ktoré som predtým ako skôr životný optimista považoval za trošku prehnané. Táto Výzva k ľudskosti a ešte príhovor jednej političky – čakateľky ma vyprovokoval k tomu, aby som sformuloval tento ďalší článok k danej téme, resp. presnejšie k danej problematike.

V tom mojom článku, resp. reakcii na pána Hvoreckého som poukázal už na konci mája 2015 v prvom rade na to, že sa k vznikajúcemu vážnemu problému s riešením narastajúcej migrácie pristupuje zo strany vedúcich predstaviteľov EÚ absolútne zle. Zároveň som však poukázal aj na to, že absolútne nesúhlasím s tým, aby bol na základe názorov akože mienkotvorných osobností (čo okrem iného rozhodli médiá) stavaný do polohy spoluvinníka radový občan, boriaci sa s vlastnými principiálnymi problémami prežitia na dennej báze. A svoj názor najmä v tej druhej časti postoja som nezmenil, skôr naopak.

Som pragmatik, mám dosť rokov a od dosiahnutia určitého veku som si po zažití niektorých podrazov aj vo svojom blízkom okolí začal vždy pri posudzovaní nejakého vážnejšieho „problému“ klásť nasledovnú sadu otázok:

  • Prečo tento problém skutočne vznikol?
  • Nedalo sa predísť jeho vzniku alebo nebolo možné prijať opatrenia pre jeho rýchle vyriešenie?
  • Komu vznik tomu problému a jeho neriešenie vyhovuje?

Právnici všetky tieto moje otázky vtesnávajú do jedného výrazu „CUI BONO?“, teda niečo v duchu „KOMU TO PROSPIEVA?“

Komu prospieva to, že sa udiala údajná „demokratizácia“ krajín severnej Afriky a Arabského poloostrova v rámci tzv. arabskej jari, ktorá bola v podstate iba dôsledkom zlej úrady obilia v roku 2010 a tiež egoizmu USA? Áno egoizmu USA, nakoľko v tej zlej situácii na trhu so základnou potravinovou komoditou zákonom zakázali vývoz svojho obilia, hoci vedeli, že to spôsobí vážny zásah do podmienok pre krehký sociálny zmier v rámci širokých vrstiev obyvateľstva v Arabských krajinách, nastavený výškou „almužny“ zo zisku obchodu s ropou na nejaké, pomerne nízke ceny potravín!

Prečo sa dnes nehovorí o podpore boja údajných odporcov Sýrskeho prezidenta Asada a destabilizácii dovtedy pomerne stabilnej Arabskej krajiny, akou Sýria určite bola? Ale najmä prečo sa pri hľadaní riešenia zložitej situácie otvorene nehovorí o tom, resp. prečo sa neukazuje prstom na vinníkov tej destabilizácie Sýrie, ktorou bol vytvorený základ pre vznik ISIS ?

Prečo si nikto nepoloží otázku ako je možné, že zatiaľ sa nepodarilo zistiť žiadneho prevádzača ani nikoho, komu imigranti údajne zaplatili, hoci napr. mnohí z nich hneď po príchode na územie niektorého štátu EÚ využívajú moderné mobilné telefóny s fotoaparátmi s pomerne vysokým rozlíšením? To si žiaden z nich neodfotografoval niektorého z prevádzačov (hoci uznávam napätosť ich situácie, ale aj tak)?

Otázok je samozrejme aj viac, ale nemá zmysel nimi unavovať, keď dnes aj tak väčšina Slovákov hodnotí situáciu cez prizmu udalosti pri dedine Parndorf, ktorú si ešte nedávno mnohí Slováci spájali s možnosťou nakúpiť v Designer Outlet Parndorf značkové veci až 70% výhodnejšie, než v iných obchodoch.

Je hrozná smrť tých ľudských bytostí, ktoré sa podľa informácií z médií nachádzajú v chladiarenskej prepravnej časti 7,5 tonového nákladného auta, predaného slovenskou firmou HYZA nejakému rumunskému alebo maďarskému občanovi alebo subjektu.

Rovnako sú však odmietnutia hodné aj apely mnohých politikov, politických čakateľov a aj iných mienkotvorných alebo inak významných ľudí (viď napr. túto Výzvu k ľudskosti), ktoré sú smerované aj na radového a vystrašeného občana spoločne s nepriamym poukazovaním na to, že on a jeho odmietanie prijatia imigrantov alebo jeho negatívny názor na pomoc týmto nešťastným ľuďom vo všeobecnosti môže za to, čo sa našlo na diaľnici v Rakúsku. 

Kde boli všetci títo „upozorňovači“ alebo moralizátori, keď sa objavovali správy o často aj vyšších počtoch mŕtvych imigrantov, nájdených v nejakom člne na mori alebo jednoducho zabitých pri ich pokuse utiecť zo Sýrie alebo z inej, ťažko skúšanej krajiny? Nevyplašilo aj tých našich mienkotvorných a významných vlastne iba to, že zrazu je ten problém tak blízko nás, že už sa to aj nás bytostne dotýka?

Prečo napr. aj tá Výzva k ľudskosti neobsahuje aj výzvu ku dôslednému vyšetreniu a aj k potrestaniu maximálnym trestom tých osôb, ktoré tú hroznú vec priamo spáchali a teda sú za ňu zodpovední? Naša „naivná demokracia“, založená na presvedčení o prirodzenej snahe človeka byť dobrým, spravodlivým a humánnym, už dávno narazila na jasné dôkazy, že to tak nie je a že je potrebné prestať s takouto naivitou a zovšeobecňovaním zodpovednosti a viny za také hrozné udalosti, akou udalosť pri Parndorfe nesporne je! Najmä je však konečne potrebné prestať s ospravedlňovaním viny skutočných vinníkov!

Množstvo stupídnych vyjadrení často aj anonymných prispievateľov v diskusiách na sociálnych sieťach je opovrhnutiahodné a je potrebné takéto prejavy odmietnuť! Rovnako však ja osobne odmietam výzvy, ktoré smerujú k tomu, že radový občan sa má cítiť spoluzodpovedný za to, čo sa našlo pri Parndorfe alebo čo sa v súvislosti s imigrantmi deje!

Vinní sú ale nielen prevádzači alebo vodiči, ktorí tých nešťastných ľudí do tých konkrétnych neľudských podmienok dostali a ktorí tým ich smrť priamo zavinili! Vinní sú najmä tí, ktorí kvôli svojim ziskom alebo kvôli zakrývaniu ziskov svojich mecenášov, resp. aj akcionárov a investorom na rôznych „trhoch“ túto situáciu s desiatkami miliónov utečencov nielen z Arabských krajín a z Afriky, ale okrem iného aj z východnej Ukrajiny spôsobili!

Ak chcú mienkotvorní alebo inak významní ľudia svojim apelom niečo dosiahnuť, resp. ak chcú byť adresní, tak nech sa so svojim apelom neobracajú iba na Vládu SR, ale nech sa obrátia so svojim apelom na veľvyslanectvá USA, Francúzska, Izraela, Veľkej Británie a ak ma pamäť neklame tak aj Talianska, Turecka a Saudskej Arábie, ktoré môžu s celou situáciou urobiť ďaleko viac, ako Vláda SR cez tie opatrenia, ku ktorým Vládu SR v tej Výzve k ľudskosti osobnosti vyzývajú.

Všetko sa dalo riešiť už vtedy, keď riziká problému po vyššie spomínanej neúrode v roku 2010 vznikali! Stačilo iba „pustiť“ časť svojich enormných ziskov najmä z predaja ropy a ropných produktov a nie ešte naopak tú situáciu využiť na ďalšie a ďalšie zisky!

Na toto je potrebné upozorniť vo svojej ďalšej výzve vážení mienkotvorní alebo inak významní ľudia! Pretože inak je to iba Vaše PR pre budúcnosť (pri všetkej úcte k Vašim schopnostiam a doterajšej činnosti) alebo Vás podľa mňa niekto tak trošku zneužil na ospravedlňovanie svojej viny!

Let it be, let it be

09.04.2018

Nechaj to tak, nechaj to tak, staraj sa len o tú svoju cestu pri riešení svojich problémov. Lebo veď vidíš, že aj keď aktuálne všetci rozprávajú o tom, ako chcú zmeniť veci, ktoré priviedli viac »

Petícia za to ako na to pri zastavení rozkrádania rôznych dotácií.

08.04.2018

Alebo ako by konečne malo prestať postačovať vydanie čestného klamstva na získanie nenávratných dotácií z verejných zdrojov. V noci z 11.3. na 12.3. 2018 som do NR SR podal petíciu za prijatie viac »

Oznámenie redaktorov odmietam ako nekonkrétne gesto.

04.04.2018

v stredu 4.4. 2018, teda v deň výročia oslobodenia Bratislavy, som si na niektorom internetovom portáli prečítal text niečoho, čo sa podľa obsahu javí byť oznámením redaktorov RTVS, pod ktorým viac »

Mohammad Džavád Zaríf

Minister Zaríf znova odmieta obvinenia USA, že je Irán hrozbou pre Blízky východ

15.12.2018 08:34

Obavy medzinárodného spoločenstva naďalej vyvoláva program rozvoja balistických striel v Iráne.

marcel, rodina, vlak

Rodičia bojovali o syna, na liečbu dali všetko

15.12.2018 08:00

Smrť si poňho prišla príliš skoro, chlapec sotva dospel, mal 18 rokov.

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 164240x
Priemerná čítanosť článkov: 2692x

Autor blogu

Kategórie