Založ si blog

Na Slovensku prekrucujeme históriu a fakty pán Lavrov, a to cielene.

Toto si dovoľujem napísať na základe prezentovania udalostí o dianí na Ukrajine za ostatných cca 16 mesiacov našimi a aj zahraničnými médiami, pričom najmä tie naše média prezentujú vyjadrenia rôznych českých a slovenských expertov pre Ukrajinu a aj Rusko, resp. pre bývalý Sovietsky zväz neúplne, resp. až účelovo nepresne. Mnohé z takýchto nie celkom presných, resp. mierne prekrútených súvisiacich faktov následne veľmi ochotne prevzali aj mnohí slovenskí politici, vrátane tých vrcholových.

Nechcel som sa už ani zaoberať vyjadreniami predstaviteľov slovenskej politickej scény k otázke účasti prezidenta SR na oslavách 70 výročia konca II. Svetovej vojny v Moskve alebo o spoločnom vzdaní pocty padlým vojakom Červenej armády pri oslobodzovaní územia Slovenska alebo pri oslobodení Bratislavy, pretože prezidenta SR nezaujíma môj názor a jeho názor už zasa nezaujíma mňa. Takže sme na tom takmer rovnako.

Keď som si ale prečítal 15 rokov starý článok od pani Soni Szomolányi, ktorý jeden nemenovaný denník s názvom na tri písmená uverejnil s významným načrtnutím „Obavy, že Slovensko spadne do ruskej sféry vplyvu“, zmenil som svoj názor. Prinútila ma k tomu ďalej citovaná pasáž z článku pani Szomolányi, ktorá najlepšie charakterizuje prekrucovanie histórie a faktov, ku ktorej sa účelovo uchyľuje nemalý počet politológov, mienkotvorných novinárov a aj nemalý počet predstaviteľov politickej scény.

Pani Szomolányi okrem iného napísala:

„Zdá sa mi triviálne pripomínať, že vývin v rokoch 1945 – 1948 rozhodol, že náš právny poriadok, ekonomické vzťahy a kultúra napriek svojej zakotvenosti v západnej civilizácii sú za pár desaťročí komunistického režimu také deformované vplyvom východnej sovietsko-ruskej kultúry, prvkami byzantizmu, že sa z nich len veľmi pomaly a bolestne oslobodzujeme.“

Chcem pani Szomolányi a aj mnohým ďalším „vynechávačom“ určitých etáp v popisovaní vývoja historických udalostí triviálne pripomenúť, že o vývoji nášho právneho poriadku a aj tých ostatných aspektov vývoja bývalého Československa nerozhodol iba vývin v roku 1945 – 1948, ale rozhodol o tom najmä vývoj v Európe od roku 1938, s ktorým bývalý Sovietsky zväz a ani dnešné Rusko nemali toho nejako veľa spoločného. Ten vývin Československa určovali skôr vedúce krajiny tzv. západnej civilizácie a ich prístup k Hitlerovskému Nemecku. Snáď by bolo vhodné spomenúť aj podiel predstaviteľov USA a Veľkej Británie na rozdelení sféry vplyvu po II. svetovej vojne, spečateného podpisom tzv. Jaltskej dohody

A vo vzťahu ku vývinu Slovenska v období 1945 – 1948 pani Szomolányi tiež zabudla poznamenať, že tí Slovenskí nesvojprávni občania sa v danom období slobodne rozhodli pre inú než sovietsku cestu cestu a nikto im ich výber vo voľbách so samopalom pri hlave neurčoval.

Obdobne sú zo strany našich mienkotvorných novinárov a aj expertov vynechávané dôležité udalosti vo vývoji na Ukrajine, ako napr. prvotné zadrhnutie rozhovorov Ukrajiny s EÚ o podpise asociačnej dohody, spôsobené podmienkou o prepustení Tymošenkovej z väzenia na liečenie do Nemecka, ktoré vyvolali prvé nepokoje na Ukrajine už v novembri 2013. Alebo vynechanie prijatia dôležitého zákona v parlamente Ukrajiny o používaní ruského jazyka v záverečných dňoch februára 2014. O popisovaní historického vývoja napr. na Kryme s vynechaním takmer celého 20 storočia napr. pánom Dulebom alebo o ignorovaní oficiálnych správ zahraničných pozorovateľov z OBSE o tom, že na východnej Ukrajine sa priamo neangažuje Ruská armáda, ale je možné hovoriť len o účasti ruských občanov v bojoch, resp. o ignorovaní informovanosti o 27 humanitárnych konvojoch z Ruska do tých oblastí Ukrajiny, ktoré vlastná vláda chcela v podstate vyhladovať zastavením vyplácania dôchodkov a aj financovania verejnej správy, ako aj platieb za plyn už ani nehovorím.

Ak by sa to vynechanie faktov o vývoji na Ukrajine stalo ojedinele alebo náhodne, tak by som možno volil miernejší názov článku a aj vyjadrenie v ňom. Keďže tomu tak ale nie je, čo potvrdzujú aj vyjadrenia vrcholových slovenských politikov v ostatných týždňoch v súbehu s prácou niektorých „mienkotvorných“ médií, chcem aspoň touto formou vyjadriť pre čitateľov tohto blogového servera svoj názor.

Aj takto sa prejavuje „multikulti“?

14.11.2015

Ako mnoho ďalších Slovákov som aj ja pozeral premiérový zápas SK futbalovej reprezentácie na novom štadióne v Trnave. Slovensko hralo so Švajčiarskom, ktorého základná zostava bola nasledovná: viac »

20 rokov zlodejstva – priznanie a nepotrestanie.

04.10.2015

Tak sme si vypočuli od predstaviteľa Inštitútu finančnej politiky, že by sa dalo ušetriť ročne 7 - 20 miliónov EUR na centralizovanom nákupe špeciálnych zdravotníckych materiálov (zrejme viac »

Ja som Fico! A keď je treba, tak aj Merkel!

24.09.2015

Keď som dnes počúval pani Merkel, ako nám všetkým oznamovala jej vážne zistenie, že problémy s migračnou vlnou, resp. vlnami je potrebné riešiť v tých krajinách, odkiaľ migranti odchádzajú, viac »

afganistan

Skupina ozbrojencov zaútočila na hotel v Kábule

20.01.2018 21:01

Skupina prinajmenšom štyroch ozbrojencov zaútočila v sobotu večer na hotel Intercontinental v afganskej metropole Kábul.

polícia, policajti

NAKA rieši prípady daňových podvodov za milióny eur

20.01.2018 19:41

Prípad možných daňových podvodov z mája minulého roka prechádza do ďalšej fázy.

Kalifornia, požiar

V Prahe horí hotel, dvaja ľudia zahynuli

20.01.2018 19:29, aktualizované: 20:08

Najmenej dvoch mŕtvych a množstvo zranených si vyžiadal požiar štvorhviezdičkového hotela Eurostars David, ktorý sa nachádza v centre českej metropoly Praha.

Turecko, Sýria

Rusi nechcú provokovať Turkov a sťahujú vojakov zo severnej Sýrie

20.01.2018 19:10

Rusko sťahuje svojich vojakov nasadených v oblasti kurdskej enklávy Afrín v severnej Sýrii po tom, ako túto oblasť bombardovali turecké bojové lietadlá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 148627x
Priemerná čítanosť článkov: 2563x

Autor blogu

Kategórie