Založ si blog

Na Slovensku prekrucujeme históriu a fakty pán Lavrov, a to cielene.

Toto si dovoľujem napísať na základe prezentovania udalostí o dianí na Ukrajine za ostatných cca 16 mesiacov našimi a aj zahraničnými médiami, pričom najmä tie naše média prezentujú vyjadrenia rôznych českých a slovenských expertov pre Ukrajinu a aj Rusko, resp. pre bývalý Sovietsky zväz neúplne, resp. až účelovo nepresne. Mnohé z takýchto nie celkom presných, resp. mierne prekrútených súvisiacich faktov následne veľmi ochotne prevzali aj mnohí slovenskí politici, vrátane tých vrcholových.

Nechcel som sa už ani zaoberať vyjadreniami predstaviteľov slovenskej politickej scény k otázke účasti prezidenta SR na oslavách 70 výročia konca II. Svetovej vojny v Moskve alebo o spoločnom vzdaní pocty padlým vojakom Červenej armády pri oslobodzovaní územia Slovenska alebo pri oslobodení Bratislavy, pretože prezidenta SR nezaujíma môj názor a jeho názor už zasa nezaujíma mňa. Takže sme na tom takmer rovnako.

Keď som si ale prečítal 15 rokov starý článok od pani Soni Szomolányi, ktorý jeden nemenovaný denník s názvom na tri písmená uverejnil s významným načrtnutím „Obavy, že Slovensko spadne do ruskej sféry vplyvu“, zmenil som svoj názor. Prinútila ma k tomu ďalej citovaná pasáž z článku pani Szomolányi, ktorá najlepšie charakterizuje prekrucovanie histórie a faktov, ku ktorej sa účelovo uchyľuje nemalý počet politológov, mienkotvorných novinárov a aj nemalý počet predstaviteľov politickej scény.

Pani Szomolányi okrem iného napísala:

„Zdá sa mi triviálne pripomínať, že vývin v rokoch 1945 – 1948 rozhodol, že náš právny poriadok, ekonomické vzťahy a kultúra napriek svojej zakotvenosti v západnej civilizácii sú za pár desaťročí komunistického režimu také deformované vplyvom východnej sovietsko-ruskej kultúry, prvkami byzantizmu, že sa z nich len veľmi pomaly a bolestne oslobodzujeme.“

Chcem pani Szomolányi a aj mnohým ďalším „vynechávačom“ určitých etáp v popisovaní vývoja historických udalostí triviálne pripomenúť, že o vývoji nášho právneho poriadku a aj tých ostatných aspektov vývoja bývalého Československa nerozhodol iba vývin v roku 1945 – 1948, ale rozhodol o tom najmä vývoj v Európe od roku 1938, s ktorým bývalý Sovietsky zväz a ani dnešné Rusko nemali toho nejako veľa spoločného. Ten vývin Československa určovali skôr vedúce krajiny tzv. západnej civilizácie a ich prístup k Hitlerovskému Nemecku. Snáď by bolo vhodné spomenúť aj podiel predstaviteľov USA a Veľkej Británie na rozdelení sféry vplyvu po II. svetovej vojne, spečateného podpisom tzv. Jaltskej dohody

A vo vzťahu ku vývinu Slovenska v období 1945 – 1948 pani Szomolányi tiež zabudla poznamenať, že tí Slovenskí nesvojprávni občania sa v danom období slobodne rozhodli pre inú než sovietsku cestu cestu a nikto im ich výber vo voľbách so samopalom pri hlave neurčoval.

Obdobne sú zo strany našich mienkotvorných novinárov a aj expertov vynechávané dôležité udalosti vo vývoji na Ukrajine, ako napr. prvotné zadrhnutie rozhovorov Ukrajiny s EÚ o podpise asociačnej dohody, spôsobené podmienkou o prepustení Tymošenkovej z väzenia na liečenie do Nemecka, ktoré vyvolali prvé nepokoje na Ukrajine už v novembri 2013. Alebo vynechanie prijatia dôležitého zákona v parlamente Ukrajiny o používaní ruského jazyka v záverečných dňoch februára 2014. O popisovaní historického vývoja napr. na Kryme s vynechaním takmer celého 20 storočia napr. pánom Dulebom alebo o ignorovaní oficiálnych správ zahraničných pozorovateľov z OBSE o tom, že na východnej Ukrajine sa priamo neangažuje Ruská armáda, ale je možné hovoriť len o účasti ruských občanov v bojoch, resp. o ignorovaní informovanosti o 27 humanitárnych konvojoch z Ruska do tých oblastí Ukrajiny, ktoré vlastná vláda chcela v podstate vyhladovať zastavením vyplácania dôchodkov a aj financovania verejnej správy, ako aj platieb za plyn už ani nehovorím.

Ak by sa to vynechanie faktov o vývoji na Ukrajine stalo ojedinele alebo náhodne, tak by som možno volil miernejší názov článku a aj vyjadrenie v ňom. Keďže tomu tak ale nie je, čo potvrdzujú aj vyjadrenia vrcholových slovenských politikov v ostatných týždňoch v súbehu s prácou niektorých „mienkotvorných“ médií, chcem aspoň touto formou vyjadriť pre čitateľov tohto blogového servera svoj názor.

Let it be, let it be

09.04.2018

Nechaj to tak, nechaj to tak, staraj sa len o tú svoju cestu pri riešení svojich problémov. Lebo veď vidíš, že aj keď aktuálne všetci rozprávajú o tom, ako chcú zmeniť veci, ktoré priviedli viac »

Petícia za to ako na to pri zastavení rozkrádania rôznych dotácií.

08.04.2018

Alebo ako by konečne malo prestať postačovať vydanie čestného klamstva na získanie nenávratných dotácií z verejných zdrojov. V noci z 11.3. na 12.3. 2018 som do NR SR podal petíciu za prijatie viac »

Oznámenie redaktorov odmietam ako nekonkrétne gesto.

04.04.2018

v stredu 4.4. 2018, teda v deň výročia oslobodenia Bratislavy, som si na niektorom internetovom portáli prečítal text niečoho, čo sa podľa obsahu javí byť oznámením redaktorov RTVS, pod ktorým viac »

Írsko referendum interrupcie

Íri zrušili ústavný zákaz potratov, hovoria odhady

25.05.2018 23:28, aktualizované: 26.05.2018 01:42

O možnej zmene legislatívy týkajúcej sa potratov v Írsku sa v piatok hlasovalo už štvrtýkrát, tentoraz zrejme uspeli zástancovia ich liberalizácie.

ukrajina, donbas, doneck

Na hranici s Ukrajinou sa koncentrujú ruské sily pre možný útok, tvrdí Kyjev

25.05.2018 22:44

Separatisti zasa tvrdia, že Kyjev zámerne eskaluje situáciu v Donbase pred blížiacimi sa futbalovými majstrovstvami sveta 2018 v Rusku.

kašper

Banskobystrického poslanca Kašpera má vydierať neznámy hacker

25.05.2018 21:38

Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné vydieranie.

Palestína Izrael Gaza protest

Protiizraelské protesty v Gaze si vyžiadali ďalších 86 zranených

25.05.2018 20:57

Počas súčasnej vlny protestov v Gaze prišlo od konca marca o život už najmenej 121 Palestínčanov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 157193x
Priemerná čítanosť článkov: 2577x

Autor blogu

Kategórie