Založ si blog

Je aktuálne referendum vôbec legálne?

Referendum je väčšinou obyvateľov SR považované za najvyšší stupeň prejavu občianskych práv, ktorým môžu občania pri splnení určitých podmienok dokonca dosiahnuť zmenu zákonov svojim rozhodnutím.   Mnohí občiansky aktivisti a aj viaceré menšie politické strany aktuálne pomerne razantne prezentujú požiadavky na zavedenie tzv. priamej demokracie, ktorú síce interpretujú rozdielne, ale inštitút referenda je ako jeden z najdôležitejších prvkov princípov priamej demokracie obsiahnuté vo všetkých prezentovaných predstavách

Z tohto uhľa pohľadu, resp. v tejto rovine poznania je teda potrebné vyjadriť súhlas, presnejšie akceptáciu aktivity organizátorov petície AZR za aktuálne referendum, nakoľko smeruje k referendu ako uplatneniu najvyššej formy občianskych práv. Keďže organizátori petície AZR vyzbierali viac podpisov, než stanovujú príslušné zákony ako podmienku pre uplatnenie predmetu petície, v tomto prípade pre vyhlásenie referenda Prezidentom SR, potom by aj vyhlásené referendum mali akceptovať aj politici a aj občania SR.

Ani politici a ani rôzne skupiny občianskych aktivistov, zástupcov tretieho sektora, náboženských komunít, ale ani predstavitelia zahraničných subjektov by teda už nemali ani vyzývať občanov ku neúčasti na referende, resp. na jeho bojkotovanie, a to bez relevantného odôvodnenia svojho konania. Samozrejme môžu všetci uvedení aj naďalej zákonne primeranými možnosťami prezentovať informácie aj s cieľom ovplyvniť názor občanov pre tú voľbu, ktorú považujú za správnu.

Už pomerne dlhú dobu je vedená polemika o tom, či referendum zasahuje do základných ľudských práv a súkromia osôb. Podľa mňa by však mala byť polemika vedená o tom, či petícia, ktorá viedla ku vyhláseniu referenda, petíciou vôbec je, resp. či boli splnené podmienky pre jej vyhlásenie a či sa ňou teda mal Prezident SR (lebo jemu bola určená) mal vôbec zaoberať a nemal ju odmietnuť. Ale nie preto, že nesúhlasí s ochranou rodiny alebo s niektorými časťami otázok, ale preto, lebo podľa mňa nespĺňa celkom základné náležitosti podľa petičného práva, riadiaceho sa podľa článku 153 Ústava SR ustanoveniami zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších noviel a predpisov.

Ani na petičnom hárku a ani na web stránke www.alianciazarodinu.sk nie je síce uvedené, podľa akých konkrétnych zákonných predpisov, resp. konkrétnych zákonných ustanovení bola petícia vyhlásená a čím sa teda má jej adresát riadiť. Neviem, či to bola chyba alebo úmysel.  Keďže podľa petičného hárku ide o “Petíciu prezidentovi SR za vyhlásenie referenda”, ide zrejme o petíciu, smerujúcu k uplatneniu čl. 95 a následných dotknutých článkov Ústavy SR. Podľa čl. 98 odsek (2) Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada Slovenskej republiky rovnako ako zákon.

Podľa zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve, konkrétne podľa §1 odsek (3) predmetného zákona platí, že “Petícia nesmie vyzývať k porušovaniu ústavy, zákonov a právne záväzných aktov Európskej únie, popieraniu alebo obmedzovaniu osobných, politických alebo iných práv.”

Takže petícia (a nie referendum) by nemala smerovať nielen k obmedzovaniu základných ľudských práv, ale aj “iných práv”. Z takéto hľadisko  tak pred Prezidentom SR stáli aj ďalšie otázky ohľadne súladu petície, resp. jej organizovania s platnými zákonmi SR.

Prečo sa týmto hľadiskom ani Prezident SR a ani ďalšie kompetentné subjekty, už bude témou inej úvahy. Jedným z možných dôvodov je možno aj masívny nátlak na verejnosť a aj na politikov a médiá, ktorý je vedený už od začiatku roka 2014 všetkými subjektami, uvedenými medzi podporovateľmi AZR na web stránke tejto aliancie. Ale o tom až neskôr.

Aj takto sa prejavuje “multikulti”?

14.11.2015

Ako mnoho ďalších Slovákov som aj ja pozeral premiérový zápas SK futbalovej reprezentácie na novom štadióne v Trnave. Slovensko hralo so Švajčiarskom, ktorého základná zostava bola nasledovná: viac »

20 rokov zlodejstva – priznanie a nepotrestanie.

04.10.2015

Tak sme si vypočuli od predstaviteľa Inštitútu finančnej politiky, že by sa dalo ušetriť ročne 7 - 20 miliónov EUR na centralizovanom nákupe špeciálnych zdravotníckych materiálov (zrejme viac »

Ja som Fico! A keď je treba, tak aj Merkel!

24.09.2015

Keď som dnes počúval pani Merkel, ako nám všetkým oznamovala jej vážne zistenie, že problémy s migračnou vlnou, resp. vlnami je potrebné riešiť v tých krajinách, odkiaľ migranti odchádzajú, viac »

kramare, nemocnica

Vyhodené peniaze pre Kramáre?

20.11.2017 07:00

Rozhodnutie, ktoré si zdravotníci v Bratislave nevedia vysvetliť. Ministerstvo zdravotníctva ide budovať špičkové pracovisko na záchranu životov v rozpadávajúcej sa nemocnici, určenej na likvidáciu.

Nemecko, politika, FDP

Jamajská koalícia stroskotala, Nemecku hrozia predčasné voľby

20.11.2017 00:51, aktualizované: 06:30

Rokovania o novej nemeckej vláde po viac ako štyroch týždňoch stroskotali. Rozhovory ukončila strana FDP. Nemecku hrozia predčasné voľby.

zeman

Prvé kolo prezidentských volieb by podľa prieskumu vyhral Zeman

19.11.2017 21:11

Miloš Zeman zbiera hlasy prevažne medzi staršími a menej vzdelanými voličmi.

bukamal, syria

Sýrska armáda dobyla poslednú baštu Islamského štátu

19.11.2017 20:22

Velenie armády vyhlásilo mesto za oslobodené už 9. novembra, nebolo tomu však tak.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 146323x
Priemerná čítanosť článkov: 2523x

Autor blogu

Kategórie